Potop – streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział I

Soroka z ocalałymi ludźmi wiezie Kmicica przez lasy. Unika gościńca, ponieważ obawia się pościgu ludzi księcia Bogusława. Przedzierają się w głąb boru przez bagna i trafiają do chaty smolarza. Tam Kmicic dochodzi do siebie. Smolarz ucieka, a żołnierze obawiają się, że bez niego będą mieli problemy z wydostaniem się przez bagna. Kmicic uświadamia sobie, że zgubił listy, które udowadniały winę Radziwiłłów. Bez listów i księcia Bogusława nie ma żadnych dowodów winy Radziwiłłów, co naraża na niebezpieczeństwo Oleńkę, która jest u Janusza Radziwiłła. Kmicic nie wie, co robić. Prosi Boga o wskazanie, co ma czynić. Ślubuje Bogu walczyć ze zdrajcami.

Rozdział II

Do chaty smolarza zaczynają strzelać jacyś ludzie. Okazuje się, że należeli kiedyś do watahy Kmicia. Kmicic pisze list do księcia Janusza Radziwiłła, w którym wypowiada mu służbę oraz szantażuje go listami (ponieważ książę nie wie, że Kmicic je zgubił), co ma zapewnić bezpieczeństwo Billewiczom. Kmicic pisze także list do Wołodyjowskiego, w którym ostrzega go i informuje o planach Radziwiłła. Nie podpisuje go jednak swoim imieniem, ponieważ wie, że wszyscy uważają go za zdrajcę. Podpisuje się jako Babinicz – imię to wziął od nazwy miasteczka Babinicze, które należało do rodziny Kmiciców.

Rozdział III

Kmicic postanawia jechać do króla Jana Kazimierza. Bierze ze sobą Kiemlicza, właściciela leśnej chaty, jego synów i ludzi. Dla bezpieczeństwa przebierają się za ubogą szlachtę handlującą końmi. Kmicic rozkazuje wszystkim nazywać się Babiniczem i nie nazywać żadnym tytułem, tylko waszecią.

Rozdział IV

Kmicic ze swoimi ludźmi zatrzymuje się w karczmie. Spotyka w niej Rzędziana, który jest znajomym Wołodyjowskiego, Jana Skrzetuskiego i Zagłoby. Kmicicowi z trudem przychodzi udawanie ubogiego szlachcica. Rozmawia z Rzędzianem o sytuacji politycznej w kraju. Rzędzian także jest przeciwny Szwedom. W pewnym momencie do karczmy wpadają laudańscy z Józefem Butrymem, który rozpoznaje Kmicica. Butrym chce zabić Kmicica, wywiązuje się walka, w której ginie kilku laudańskich, a Butrym zostaje ranny. Kmicic ładuje rannych laudańskich na wóz Rzędziana, który jedzie do Wołodyjowskiego i prosi o przekazanie Wołodyjowskiemu, że nie jest mu wrogiem, ale przyjacielem. Kmicic wyrzuca sobie, że znów musiał bić ludzi, z którymi wolałby stać razem w szeregu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Potop” – główna problematyka
2  Szczegółowy plan wydarzeń
3  Potop - cytatyKomentarze
artykuł / utwór: Potop – streszczenie szczegółowe


 • Ci ludzie którzy uważają wszystkie lektury za beznadziejne sami są beznadziejni! Lektury to zbiór najlepszych książek z danej epoki, niejednokrotnie uznanych na całym świecie, więc jeśli kogoś nudzą wszystkie lektury to znaczy że jest głupi i niedojrzały.
  Winkelried (damian.klich {at} onet.pl)

 • Streszczenie genialne ! Super czyta się przed wtorkową maturą. Szkoda że nauczyciele próbują nas skutecznie zniechęcić do czytania przez take dzieła jak Potop, Chłopi, Wesele.....- co mnie interesuje XVII w wesele na który przychodzą sobie duchy ;p niestety nie zrozumiem tego a i nie polece nikomu praktycznie 85 % lektur licealnych.
  Konrad (kon-mat {at} o2.pl)

 • Streszczenie faktycznie jest szczegółowe, nawet dla mnie trochę zbyt bardzo. Dziękuję autorowi za udostępnienie skróconej wersji książki, która uratowała mi życie na kartkówce :D
  Sancho (szycikm {at} wp.pl)

 • Przeczytałem "Potop" w wakacje (ponieważ miała to być nasza lektura). Niedługo ją omawiamy, więc czytam streszczenie, aby sobie mniej więcej przypomnieć (ale większość i tak pamiętałem :P). Na początku czytania "Potopu" nie chciało mi się - kilka rozdziałów czytałem przez tydzień, ale później zaciekawiło mnie i w dwa tygodnie z kawałkiem przeczytałem całą resztę (w sumie 905 stron) :D Książka, jak dla mnie, bardzo ciekawa - nie raz musiałem kończyć czytać, bo 'oczy same mi się zamykały'. Ogólnie podobają mi się "Potop", "Krzyżacy", "Lalka" - pozytywizm to chyba moja ulubiona epoka :) Pozdrawiam - i nie zniechęcajcie się grubością lektury; postarajcie się ją polubić - a wtedy naprawdę Wam się spodoba :D
  Kuba ()

 • Tą Książkę się naprawdę trudno czyta ja trzymałem trzy tomy przez prawie miesiąc bo nie których słów nie rozumiałem ale tez jakoś przeczytałem najlepsze sceny do Bitwo w Częstochowie albo rozmowy z Oleńką jak na początku jadł mięsko mmm palce lizać!!!!!!!1
  Bartek SA (dariusz-miler {at} wp.pl)

 • Potop dzięki swojej długości skutecznie odstrasza większość młodzieży w dzisiejszych czasach. Kanon lektur wymaga odmłodzenia w przeciwnym wypadku niedługo wszystkie lektury ograniczą się do przeczytania streszczenia...
  Ave 666 ()

 • Terman, zgadzam się, że może lektury nie są zapierającą dech w piersiach opowiescią przygodową, ale jeśli pamiętasz, ich rolą jest nauka o kraju, wyniesieniu pewnych wiadomości i nie sądzę, żeby Saga Wiedźmin była książką, która uczy o wzlotach i upadkach narodu,, jego kształtowaniu się i tak dalej. Takie książki możesz czytać sobie dodatkowo.
  marta ()

 • terman - sory, że to powiem, zazwyczaj tego nie robię na forach, ale jesteś idiotą. Tu nie chodzi o to, żeby cię zaskoczyła fabuła tej książki, ale przerabiasz na jej podstawie cechy literatury, którą ta książka reprezentuje. Nie mówiąc już o roli, jaki te książki odgrywały w zmaganiach Polaków. Taki "Potop" - nawet mój nauczyciel od polskiego uważa to za literaturę najwyżej przeciętnej klasy, ale mówi też, że nie ma prawa zniknąć z listy lektur szkolnych. Nie musisz być humanistą, ale w takim razie nie próbuj też reformować zbioru lektur.
  Kmicic ()

 • W USA ludzie są bardziej inteligentni niż w Polsce? A byliście tam kiedyś? Rozmawialiście z tamtejszymi uczniami? Ja rozmawiałam i ich program nauczania jest dużo DUŻO bardziej okrojony niż nas. Nawet moja koleżanka,która w wieku 14 lat przeprowadziła się do USA mówi,że tam zdawanie i dostawanie dobrych ocen idzie jak z płatka. Btw. inteligencję USA pokazał ostatnio absolwent Harvardu i prezydent USA - Barack Obama! Jeżeli dla Was to inteligencja to GRATULUJĘ!
  ęno ()

Tagi: