Potop – streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział XXIII

Król z orszakiem jedzie do Polski. Tyzenhauz mnoży podejrzenia co do Kmicica. Król pyta się Kmicica o jego przeszłość. Kmicic nie chcąc kłamać królowi, mówi, że powie mu o wszystkim, kiedy tylko będzie mógł. Kiedy zbliżają się do Żywca widzą łunę nad miastem. Babinicz jedzie na zwiady. Okazuje się, że wcześniej Szwedzi zaatakowali dragonów, myśląc, że jest wśród nich król, a teraz najemny oddział niemiecki palił Żywiec. Babinicz przywiózł złapanego przez siebie jednego z żołnierzy. Tym czynem zdobywa zaufanie Tyzenhauza.

Rozdział XXIV

Król razem ze swoimi ludźmi przedziera się przez góry. W wąwozie trafiają na oddział 300 Szwedów. Kmicicowi i Kiemlewiczom udaje się zatrzymać ich na sobie, co ocala życie króla; później z odsieczą przybywają górale. Po walce znajdują rannego Babinicza, który – jak się wydaje – w ostatnim tchnieniu mówi królowi, że nie nazywa się Babinicz, tylko Kmicic.

Rozdział XXV

Do króla dołącza się duża grupa górali. Król spotyka marszałka koronnego Jerzego Lubomirskiego, który wydaje na jego cześć wielkie przyjęcie na zamku w Lubowli. Lubomirski to człowiek bardzo pyszny, służy ojczyźnie, ale wydaje się wyżej cenić własną dumę.

Rozdział XXVI

Król odwiedza Kmicica, który leczy się z ran. Kmicic opowiada mu całą prawdę o sobie. Król mu przebacza.

Rozdział XXVII

Król jedzie do Lwowa. Dla obrony kraju zawiązuje się konfederacja tyszowiecka. Akt konfederacji przedstawiony królowi zawiera przełomowe stwierdzenie o dostępie do godności szlacheckich ludzi niższego stanu. Z Częstochowy z wiadomością o tym, że Szwedzi odstąpili od klasztoru przybywa pan Krzysztoporski.

Rozdział XXVIII

Wojska Sapiehy oblegają Janusza Radziwiłła pod Tykocinem. Sapieha jedzie do Tyszowic wziąć udział w konfederacji. Mówi Wołodyjowskiemu, żeby nie zabijać Radziwiłła po zdobyciu twierdzy, ponieważ musi on zostać postawiony przed sąd jako przykład dla innych zdrajców. Wołodyjowski sądzi, że Oleńka jest w twierdzy. Uważa, że jeśli uratuje ją po raz drugi, to nie odrzuci jego uczuć.

Rozdział XXIX

Janusz Radziwiłł umiera w poniżeniu, samotności i głodzie. Tuż przed śmiercią ukazują mu się ludzie zamordowani przez niego oraz zdrajcy ojczyzny (Radziejowski). Ostatnim, który wytrwał przy księciu, był Charłamp, a i on wolałby być po drugiej stronie muru; został przy swoim panu tylko z przywiązania. Żołnierze szwedzcy wysadzają się w powietrze tuż przed zdobyciem zamku. Okazuje się, że Oleńki nie było w środku. Wywiózł ją ze sobą do Taurogów książę Bogusław.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Archaizmy w „Potopie”
2  Janusz Radziwiłł - charakterystyka
3  Bitwa warszawska w „Potopie” – opisKomentarze
artykuł / utwór: Potop – streszczenie szczegółowe


 • Ci ludzie którzy uważają wszystkie lektury za beznadziejne sami są beznadziejni! Lektury to zbiór najlepszych książek z danej epoki, niejednokrotnie uznanych na całym świecie, więc jeśli kogoś nudzą wszystkie lektury to znaczy że jest głupi i niedojrzały.
  Winkelried (damian.klich {at} onet.pl)

 • Streszczenie genialne ! Super czyta się przed wtorkową maturą. Szkoda że nauczyciele próbują nas skutecznie zniechęcić do czytania przez take dzieła jak Potop, Chłopi, Wesele.....- co mnie interesuje XVII w wesele na który przychodzą sobie duchy ;p niestety nie zrozumiem tego a i nie polece nikomu praktycznie 85 % lektur licealnych.
  Konrad (kon-mat {at} o2.pl)

 • Streszczenie faktycznie jest szczegółowe, nawet dla mnie trochę zbyt bardzo. Dziękuję autorowi za udostępnienie skróconej wersji książki, która uratowała mi życie na kartkówce :D
  Sancho (szycikm {at} wp.pl)

 • Przeczytałem "Potop" w wakacje (ponieważ miała to być nasza lektura). Niedługo ją omawiamy, więc czytam streszczenie, aby sobie mniej więcej przypomnieć (ale większość i tak pamiętałem :P). Na początku czytania "Potopu" nie chciało mi się - kilka rozdziałów czytałem przez tydzień, ale później zaciekawiło mnie i w dwa tygodnie z kawałkiem przeczytałem całą resztę (w sumie 905 stron) :D Książka, jak dla mnie, bardzo ciekawa - nie raz musiałem kończyć czytać, bo 'oczy same mi się zamykały'. Ogólnie podobają mi się "Potop", "Krzyżacy", "Lalka" - pozytywizm to chyba moja ulubiona epoka :) Pozdrawiam - i nie zniechęcajcie się grubością lektury; postarajcie się ją polubić - a wtedy naprawdę Wam się spodoba :D
  Kuba ()

 • Tą Książkę się naprawdę trudno czyta ja trzymałem trzy tomy przez prawie miesiąc bo nie których słów nie rozumiałem ale tez jakoś przeczytałem najlepsze sceny do Bitwo w Częstochowie albo rozmowy z Oleńką jak na początku jadł mięsko mmm palce lizać!!!!!!!1
  Bartek SA (dariusz-miler {at} wp.pl)

 • Potop dzięki swojej długości skutecznie odstrasza większość młodzieży w dzisiejszych czasach. Kanon lektur wymaga odmłodzenia w przeciwnym wypadku niedługo wszystkie lektury ograniczą się do przeczytania streszczenia...
  Ave 666 ()

 • Terman, zgadzam się, że może lektury nie są zapierającą dech w piersiach opowiescią przygodową, ale jeśli pamiętasz, ich rolą jest nauka o kraju, wyniesieniu pewnych wiadomości i nie sądzę, żeby Saga Wiedźmin była książką, która uczy o wzlotach i upadkach narodu,, jego kształtowaniu się i tak dalej. Takie książki możesz czytać sobie dodatkowo.
  marta ()

 • terman - sory, że to powiem, zazwyczaj tego nie robię na forach, ale jesteś idiotą. Tu nie chodzi o to, żeby cię zaskoczyła fabuła tej książki, ale przerabiasz na jej podstawie cechy literatury, którą ta książka reprezentuje. Nie mówiąc już o roli, jaki te książki odgrywały w zmaganiach Polaków. Taki "Potop" - nawet mój nauczyciel od polskiego uważa to za literaturę najwyżej przeciętnej klasy, ale mówi też, że nie ma prawa zniknąć z listy lektur szkolnych. Nie musisz być humanistą, ale w takim razie nie próbuj też reformować zbioru lektur.
  Kmicic ()

 • W USA ludzie są bardziej inteligentni niż w Polsce? A byliście tam kiedyś? Rozmawialiście z tamtejszymi uczniami? Ja rozmawiałam i ich program nauczania jest dużo DUŻO bardziej okrojony niż nas. Nawet moja koleżanka,która w wieku 14 lat przeprowadziła się do USA mówi,że tam zdawanie i dostawanie dobrych ocen idzie jak z płatka. Btw. inteligencję USA pokazał ostatnio absolwent Harvardu i prezydent USA - Barack Obama! Jeżeli dla Was to inteligencja to GRATULUJĘ!
  ęno ()

Tagi: