Potop – streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział IV

Kmicic przebywa w Upicie. Tymczasem do Wodoktów przybywają Pakosz Gasztowt z Pucunelów, który gościł u siebie Michała Wołodyjowskiego, Kasjan Butrym, najstarszy człowiek w Laudzie oraz zięć Pakosza, Józwa Butrym. Opowiadają Oleńce o tym, że większość towarzyszy Kmicica to przestępcy, którzy tylko sprowadzają go na złą drogę. Mówią także o pijaństwie i rozpuście w Lubiczu. Oleńka jest oburzona. Postanawia postawić Kmicicowi ultimatum: albo wygoni swych towarzyszy, albo ona nie będzie jego żoną. Oleńka posyła po włódarza z Lubicza Znikisa, którego wypytuje o hulanki Kmicica. Znikis początkowo boi się mówić, ponieważ pamięta o srogim zakazie swojego nowego pana. Kiedy jednak Oleńka obiecuje mu, że od teraz będzie na służbie u niej, ten opowiada o strzelaniu do portretów, łapaniu dziewcząt, obżarstwie i pijaństwie kompani Kmicica.

Następnego dnia towarzysze Kmicica, którzy wbrew jego zakazowi postanowili udać się do Upity, przyjeżdżają do Oleńki z prośbą o proch, strzelby oraz czeladź do pomocy w wyprawie. Oleńka ostrym tonem im odmawia. Mówi, że postępują wbrew rozkazowi Kmicica. Nazywa ich zdrajcami i zbrodniarzami, oskarża ich o sprowadzanie Kmicica na złą drogę i wygania z Wodoktów. Jedynie strach przed Kmicicem powstrzymuje ich przed zemszczeniem się na Oleńce. Postanawiają jechać do Upity poskarżyć się Kmicicowi. W drodze jeden z nich udaje krakanie wrony, co zwabia im nad głowy ich ogromne stado – nie widzą w tym złej wróżby. Kiedy przejeżdżają przez Wołmontowicze, zatrzymują się w karczmie, gdzie przebywali Butrymi i Butrymówny. Kompania Kmicica chce tańczyć z kobietami, ale sprzeciwia się temu Józwa Butrym. Rozpoczyna się bijatyka.

Rozdział V

Kmicic z częścią żołnierzy z Upity przybywa do Wodoktów. Oleńka, choć planowała chłodne powitanie, nie jest jednak w stanie ukryć radości. Kmicic przyznaje się do kolejnych niegodziwości, których dopuścił się w Upicie: kazał wychłostać burmistrza, a oficerów pognać gołych po śniegu. Oleńka jest zła, wstydzi się za Kmicica. Mówi mu, że wie o hulankach i rozpuście w Lubiczu oraz o tym, że wygnała jego towarzyszy. Każe mu wybierać między sobą a nimi. Kmicic nie widzi takiej konieczności. Oleńka mówi o tym, że nie zostanie jego żoną. Żegnają się obrażeni na siebie. Kmicic wraca jednak nagle, pada jej do nóg i obiecuje poprawę. Oleńka płacze.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Cechy gatunkowe „Potopu”
2  Potop - bohaterowie
3  Kmicic - charakterystykaKomentarze
artykuł / utwór: Potop – streszczenie szczegółowe


 • Ci ludzie którzy uważają wszystkie lektury za beznadziejne sami są beznadziejni! Lektury to zbiór najlepszych książek z danej epoki, niejednokrotnie uznanych na całym świecie, więc jeśli kogoś nudzą wszystkie lektury to znaczy że jest głupi i niedojrzały.
  Winkelried (damian.klich {at} onet.pl)

 • Streszczenie genialne ! Super czyta się przed wtorkową maturą. Szkoda że nauczyciele próbują nas skutecznie zniechęcić do czytania przez take dzieła jak Potop, Chłopi, Wesele.....- co mnie interesuje XVII w wesele na który przychodzą sobie duchy ;p niestety nie zrozumiem tego a i nie polece nikomu praktycznie 85 % lektur licealnych.
  Konrad (kon-mat {at} o2.pl)

 • Streszczenie faktycznie jest szczegółowe, nawet dla mnie trochę zbyt bardzo. Dziękuję autorowi za udostępnienie skróconej wersji książki, która uratowała mi życie na kartkówce :D
  Sancho (szycikm {at} wp.pl)

 • Przeczytałem "Potop" w wakacje (ponieważ miała to być nasza lektura). Niedługo ją omawiamy, więc czytam streszczenie, aby sobie mniej więcej przypomnieć (ale większość i tak pamiętałem :P). Na początku czytania "Potopu" nie chciało mi się - kilka rozdziałów czytałem przez tydzień, ale później zaciekawiło mnie i w dwa tygodnie z kawałkiem przeczytałem całą resztę (w sumie 905 stron) :D Książka, jak dla mnie, bardzo ciekawa - nie raz musiałem kończyć czytać, bo 'oczy same mi się zamykały'. Ogólnie podobają mi się "Potop", "Krzyżacy", "Lalka" - pozytywizm to chyba moja ulubiona epoka :) Pozdrawiam - i nie zniechęcajcie się grubością lektury; postarajcie się ją polubić - a wtedy naprawdę Wam się spodoba :D
  Kuba ()

 • Tą Książkę się naprawdę trudno czyta ja trzymałem trzy tomy przez prawie miesiąc bo nie których słów nie rozumiałem ale tez jakoś przeczytałem najlepsze sceny do Bitwo w Częstochowie albo rozmowy z Oleńką jak na początku jadł mięsko mmm palce lizać!!!!!!!1
  Bartek SA (dariusz-miler {at} wp.pl)

 • Potop dzięki swojej długości skutecznie odstrasza większość młodzieży w dzisiejszych czasach. Kanon lektur wymaga odmłodzenia w przeciwnym wypadku niedługo wszystkie lektury ograniczą się do przeczytania streszczenia...
  Ave 666 ()

 • Terman, zgadzam się, że może lektury nie są zapierającą dech w piersiach opowiescią przygodową, ale jeśli pamiętasz, ich rolą jest nauka o kraju, wyniesieniu pewnych wiadomości i nie sądzę, żeby Saga Wiedźmin była książką, która uczy o wzlotach i upadkach narodu,, jego kształtowaniu się i tak dalej. Takie książki możesz czytać sobie dodatkowo.
  marta ()

 • terman - sory, że to powiem, zazwyczaj tego nie robię na forach, ale jesteś idiotą. Tu nie chodzi o to, żeby cię zaskoczyła fabuła tej książki, ale przerabiasz na jej podstawie cechy literatury, którą ta książka reprezentuje. Nie mówiąc już o roli, jaki te książki odgrywały w zmaganiach Polaków. Taki "Potop" - nawet mój nauczyciel od polskiego uważa to za literaturę najwyżej przeciętnej klasy, ale mówi też, że nie ma prawa zniknąć z listy lektur szkolnych. Nie musisz być humanistą, ale w takim razie nie próbuj też reformować zbioru lektur.
  Kmicic ()

 • W USA ludzie są bardziej inteligentni niż w Polsce? A byliście tam kiedyś? Rozmawialiście z tamtejszymi uczniami? Ja rozmawiałam i ich program nauczania jest dużo DUŻO bardziej okrojony niż nas. Nawet moja koleżanka,która w wieku 14 lat przeprowadziła się do USA mówi,że tam zdawanie i dostawanie dobrych ocen idzie jak z płatka. Btw. inteligencję USA pokazał ostatnio absolwent Harvardu i prezydent USA - Barack Obama! Jeżeli dla Was to inteligencja to GRATULUJĘ!
  ęno ()

Tagi: