Potop – streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Andrzej rusza z żołnierzami do Lubicza. Po dotarciu na miejsce odnajduje swoich towarzyszy, z których tylko jeden jeszcze żyje – mówi, że to Butrymowicze ich pobili i umiera. Kmicic z żołnierzami rusza na Wołmontowicze, pali je i morduje wielu mieszkańców. W nocy do Wodokt wpada Kmicic ścigany przez miejscowych, którzy wybili jego ludzi. Kiedy ścigający pukają do drzwi, Oleńka mówi, że nie ma go we dworze; razem z nimi przeklina Kmicica – w ten sposób ratuje go przed śmiercią. Gdy tylko mija największe niebezpieczeństwo, panna wygania Kmicica i mówi, że nie chce go więcej widzieć.

Rozdział VI

Cała Lauda, choć wygrała z ludźmi Kmicica, poniosła w walce ogromne straty. Oleńka stara się pomóc osieroconym w walce i pogorzelcom. Panna Aleksandra doradza ludziom, żeby nie starali się z schwytać Kmicica czy też niszczyć jego majątku, ale zaleca im dochodzenie swoich praw przed sądem. Panna dostaje przez posłańca list od Kmicica, w którym tłumaczy jej, że to, co zrobił, było pomszczeniem pamięci zamordowanych kolegów oraz prosi ją, aby go nie opuszczała. Oleńka nadal kocha Kmicica. Odpisuje mu jednak, że przebaczy mu wtedy, kiedy przebaczy mu ta szlachta, którą palił i mordował.

Sytuacja w kraju staje się niebezpieczna. Wojska Chowańskiego zalewają Rzeczpospolitą. Narasta także wewnętrzna niezgoda w kraju między możnymi rodami, np. Radziwiłła i Gosiewskiego na Litwie. Brakuje środków do ochrony kraju.

Rozdział VII

Szlachta laudańska postanawia ożenić pana Wołodyjowskiego z Oleńką, ta jednak się temu sprzeciwia. Pan Wołodyjowski przebywa w Pucunelach, gdzie dochodzi do zdrowia i spędza czas z córkami swojego gospodarza. Pewnego wieczora do ich dworku wpada włódarz z Wodoktów z wiadomością, że Kmicic porwał Oleńkę. Pod dowództwem Wołodyjowskiego organizuje się cała szlachta laudańska, która właśnie powróciła z wojny. Kmicic zmówił się z nieprzyjaciółmi, czyli Kozakami, żeby odbić Oleńkę – ten pakt oburza Wołodyjowskiego.

Andrzej uprowadził Oleńkę do dworu w Lubiczu. Po rozgromieniu Kozaków Kmicica przez szlachtę laudańską dochodzi do pojedynku między Wołodyjowskim i Kmicicem. Umawiają się, że jeżeli Kmicic wygra, pozwolą mu odjechać wolno. Kmicic przecenia swoje umiejętności w walce na szable. Pan Wołodyjowski walczy bez wysiłku i w ten sposób ośmiesza Kmicica. Upokorzony Kmicic mówi:
Kończ... waść!... wstydu oszczędź!...
i zostaje zraniony przez Wołodyjowskiego. Szlachta chce dobić Kmicica, ale Wołodyjowski im tego zabrania i każe opatrzyć jego rany. „Mały rycerz” wchodzi do dworku i tam znajduje Oleńkę, która – bardziej niż wdzięczność za uwolnienie – okazuje obawę o życie Kmicica. Pan Wołodyjowski jest tym zdumiony.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 - 


  Dowiedz się więcej
1  Motyw rycerza w „Potopie”
2  Zagłoba - charakterystyka
3  Cechy pozytywne i negatywne szlachty polskiej w „Potopie”Komentarze
artykuł / utwór: Potop – streszczenie szczegółowe


 • Ci ludzie którzy uważają wszystkie lektury za beznadziejne sami są beznadziejni! Lektury to zbiór najlepszych książek z danej epoki, niejednokrotnie uznanych na całym świecie, więc jeśli kogoś nudzą wszystkie lektury to znaczy że jest głupi i niedojrzały.
  Winkelried (damian.klich {at} onet.pl)

 • Streszczenie genialne ! Super czyta się przed wtorkową maturą. Szkoda że nauczyciele próbują nas skutecznie zniechęcić do czytania przez take dzieła jak Potop, Chłopi, Wesele.....- co mnie interesuje XVII w wesele na który przychodzą sobie duchy ;p niestety nie zrozumiem tego a i nie polece nikomu praktycznie 85 % lektur licealnych.
  Konrad (kon-mat {at} o2.pl)

 • Streszczenie faktycznie jest szczegółowe, nawet dla mnie trochę zbyt bardzo. Dziękuję autorowi za udostępnienie skróconej wersji książki, która uratowała mi życie na kartkówce :D
  Sancho (szycikm {at} wp.pl)

 • Przeczytałem "Potop" w wakacje (ponieważ miała to być nasza lektura). Niedługo ją omawiamy, więc czytam streszczenie, aby sobie mniej więcej przypomnieć (ale większość i tak pamiętałem :P). Na początku czytania "Potopu" nie chciało mi się - kilka rozdziałów czytałem przez tydzień, ale później zaciekawiło mnie i w dwa tygodnie z kawałkiem przeczytałem całą resztę (w sumie 905 stron) :D Książka, jak dla mnie, bardzo ciekawa - nie raz musiałem kończyć czytać, bo 'oczy same mi się zamykały'. Ogólnie podobają mi się "Potop", "Krzyżacy", "Lalka" - pozytywizm to chyba moja ulubiona epoka :) Pozdrawiam - i nie zniechęcajcie się grubością lektury; postarajcie się ją polubić - a wtedy naprawdę Wam się spodoba :D
  Kuba ()

 • Tą Książkę się naprawdę trudno czyta ja trzymałem trzy tomy przez prawie miesiąc bo nie których słów nie rozumiałem ale tez jakoś przeczytałem najlepsze sceny do Bitwo w Częstochowie albo rozmowy z Oleńką jak na początku jadł mięsko mmm palce lizać!!!!!!!1
  Bartek SA (dariusz-miler {at} wp.pl)

 • Potop dzięki swojej długości skutecznie odstrasza większość młodzieży w dzisiejszych czasach. Kanon lektur wymaga odmłodzenia w przeciwnym wypadku niedługo wszystkie lektury ograniczą się do przeczytania streszczenia...
  Ave 666 ()

 • Terman, zgadzam się, że może lektury nie są zapierającą dech w piersiach opowiescią przygodową, ale jeśli pamiętasz, ich rolą jest nauka o kraju, wyniesieniu pewnych wiadomości i nie sądzę, żeby Saga Wiedźmin była książką, która uczy o wzlotach i upadkach narodu,, jego kształtowaniu się i tak dalej. Takie książki możesz czytać sobie dodatkowo.
  marta ()

 • terman - sory, że to powiem, zazwyczaj tego nie robię na forach, ale jesteś idiotą. Tu nie chodzi o to, żeby cię zaskoczyła fabuła tej książki, ale przerabiasz na jej podstawie cechy literatury, którą ta książka reprezentuje. Nie mówiąc już o roli, jaki te książki odgrywały w zmaganiach Polaków. Taki "Potop" - nawet mój nauczyciel od polskiego uważa to za literaturę najwyżej przeciętnej klasy, ale mówi też, że nie ma prawa zniknąć z listy lektur szkolnych. Nie musisz być humanistą, ale w takim razie nie próbuj też reformować zbioru lektur.
  Kmicic ()

 • W USA ludzie są bardziej inteligentni niż w Polsce? A byliście tam kiedyś? Rozmawialiście z tamtejszymi uczniami? Ja rozmawiałam i ich program nauczania jest dużo DUŻO bardziej okrojony niż nas. Nawet moja koleżanka,która w wieku 14 lat przeprowadziła się do USA mówi,że tam zdawanie i dostawanie dobrych ocen idzie jak z płatka. Btw. inteligencję USA pokazał ostatnio absolwent Harvardu i prezydent USA - Barack Obama! Jeżeli dla Was to inteligencja to GRATULUJĘ!
  ęno ()

Tagi: