Potop - streszczenie „w pigułce” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W gospodzie pod Częstochową Babinicz podsłuchuje rozmowę, z której wynika, że Szwedzi mają zamiar napaść na klasztor. Babinicz ostrzega mieszkańców klasztoru i przeora ks. Kordeckiego. Początkowo nie chcą mu wierzyć, ale dzięki niemu, kiedy Szwedzi zjawiają się pod klasztorem, Jasna Góra jest przygotowana do obrony. Szwedzi pod dowództwem Millera oblegają klasztor i są świadkami cudów. Ich kule nie czynią szkód, ukazuje im się Matka Boska, która swoim płaszczem zasłania wzgórze klasztorne.

Miller sprowadza wielkie działa burzące, które zaczynają kruszyć klasztorne mury. Babinicz podkrada się w nocy do obozu Szwedów i niszczy działo powodujące najwięcej zniszczeń. Po wybuchu Babinicz pada nieprzytomny. Znajdują go Szwedzi. Miller wydaje go w ręce Kuklinowskiego, który mści się na Babiniczu za osobiste urazy – wiesza go na belce i przypala mu bok. Babinicza ratują Kiemlicze. Babinicz mści się na Kuklinowskim, torturując go w taki sam sposób, w jaki on torturował jego. Następnie rusza na Śląsk do króla Jana Kazimierza.

W Boże Narodzenie Szwedzi odstępują od Częstochowy.

Babinicz przywozi królowi wieści o obronie Częstochowy i o tym, że stała się ona dla całego kraju impulsem do powstania. Król postanawia wrócić do kraju. W drodze powrotnej Babinicz ratuje życie króla, zatrzymując na sobie atak szwedzki. Później ranny opowiada królowi historię swojego życia.

Król jedzie do Lwowa. Dla obrony kraju zawiązuje się konfederacja tyszowiecka. Król we Lwowie robi ślub Maryi Pannie i bierze ją za Patronkę i Królową Polski.

Pan Wołodyjowski z wojskami Sapiehy oblega Tykocin, w którym znajduje się Janusz Radziwiłł. Wojewoda wileński umiera w chwili ostatecznego ataku na twierdzę ze świadomością przegranej, w samotności i poniżeniu.

Król oczyszcza Kmicica z dawnych win przed Wołodyjowskim. Kmicic ma ruszyć na pomoc panu Czarnieckiemu. Później jednak rozkazy zmieniają się i zostaje wysłany do Tykocina, który jest teraz atakowany przez księcia Bogusława. Kmicic jest zadowolony, ponieważ chce się zemścić na Bogusławie. Kmicic zostaje dowódcą dzikich Tatarów, którzy na mocy umowy z chanem mają pomagać Polsce wyprzeć Szwedów.

Kmicic jedzie do Zamościa, gdzie przyjmuje go Jan Zamoyski. Zamoyski prosi Kmicica, żeby zabrał ze sobą do pana Sapiehy Annę Borzobohatą-Krasieńską, która była narzeczoną Longinusa Podbipięty, aby panna mogła odzyskać zapisanej jej w spadku przez narzeczonego majątki. Jest to podstęp Zamoyskiego, który planuje porwanie panny i osadzenie jej w jakimś zameczku w roli swojej kochanki. Kmicic jednak nie daje wywieść się w pole i bezpiecznie dowozi pannę do Sapiehy.

Sapieha wysyła Babinicza z Tatarami, żeby zbierał wiadomości o wojskach Bogusława. Kmicicowi udaje się, nie tylko zebrać informacje, ale też wprowadzić swoimi podjazdami chaos w wojskach Bogusława. Bogusław więzi starego sługę Kmicica Sorokę. Kmicic robi wszystko, żeby go wydostać. Pada nawet do stóp swojego największego wroga, czyli Bogusława. Ostatecznie, udaje mu się odbić Sorokę, a nawet przekonuje część wojsk Bogusława do przejścia na swoją stronę.

Dochodzi do starcia oddziału Kmicica z wojskami Bogusława. Bogusław powala Kmicica w walce, ale nie zabija go. Polakom udaje się rozgromić wojska Bogusława, ale jemu samemu udaje się uciec.

Wojska Karola Gustawa znajdują się w coraz trudniejszej sytuacji. Próbują oblegać Zamość, do którego zjechała chorągiew laudańska z Wołodyjowskim, Skrzetuskimi i Zagłobą. Wobec tak potężnej twierdzy jak Zamość Szwedzi muszą ustąpić. Później w czasie postoju o mało nie zostaje zabity przez Rocha Kowalskiego król Karol Gustaw.

Dzięki podstępowi pana Zagłoby udaje się namówić dumnego marszałka Lubomirskiego do przyłączenia się do wojsk Czarnieckiego przeciw Szwedom. Wojska Czarnieckiego wypierają Szwedów z Sandomierza i zmuszają ich do zatrzymania się w widłach Wisły i Sanu, gdzie zaczyna morzyć ich głód. Pijany Roch Kowalski przekrada się samowolnie do obozu Szwedów. Poselstwu złożonemu z Zagłoby, Kmicica i Wołodyjowskiego udaje się go jednak uwolnić.

Wojskom polskim udaje się rozgromić nieprzyjaciela nad Pilicą, w okolicach Warki.
Czarniecki dowiaduje się, że Szwedzi wymknęli się Sapieże, który nie dość, że miał osłabione siły, to jeszcze zamiast pilnować Szwedów wieczorami ucztował. Obozujący pod Warszawą Sapieha organizuje jedną ze swoich uczt, na które zmuszeni są przyjść także Wołodyjowski, Skrzetuski, Kmicic i Zagłoba. W czasie tej uczty Szwedzi organizują wycieczkę na wojska polskie, która odwraca uwagę od wozów z zaopatrzeniem wprowadzanych w tym czasie do miasta. Kmicicowi udaje się jednak rozgromić tylną straż. Od jednego z wziętych jeńców – Ketlinga dowiaduje się, że Oleńka jest w Taurogach i że książę Bogusław nic jej nie zrobił.

15 czerwca obozowa czeladź uderza dla łupów na Warszawę. Szwedzi rozgromili czeladź, ale Kmiciowi udaje się zdobyć jeden szaniec, z którego atakuje Szwedów. 1 lipca ma miejsce główny szturm na Warszawę. Duże zasługi odnosi pan Zagłoba, któremu powierzono dowodzenie czeladzią, która na ochotnika ruszyła do boju. Pan Zagłoba przyczynił się do zdobycia pałacu Kaznowskich, z którego ostrzelał kościół Bernardynów i ukrywających się w nim Szwedów, co doprowadza do ich poddania się. W ramach ugody wojska szwedzkie mają opuścić Warszawę tylko z tym z czym przybyły, a Polacy służący Szwedom, z wyjątkiem księcia Bogusława, są objęci amnestią. W czasie wychodzenia wojsk szwedzkich z Warszawy oraz wyjazdu ich dowódcy Wittenberga pan Zagłoba podnosi bunt wśród pospolitego ruszenia, które o mało nie kończy się złamaniem podpisanego porozumienia. Król jest rozczarowany niekarnością pospolitego ruszenia. Gniewa się także na pana Zagłobę za robienie tumultu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Cechy pozytywne i negatywne szlachty polskiej w „Potopie”
2  Gloryfikacja Polaków w „Potopie” (motyw Polaków)
3  Biografia Henryka SienkiewiczaKomentarze
artykuł / utwór: Potop - streszczenie „w pigułce”


 • To nie jest tak, że nie lubię czytać książek. Nie lubię robić czegoś przymusowo. Kogoś interesuje historia, komuś innemu wystarczy wiedzieć najważniejsze rzeczy. Gdyby tu był tylko opis potopu szwedzkiego to ok, ale czytać takie coś 1000 stron. Za dużo.
  ja (apocowamto {at} onet.eu)

 • osobiście dużo czytam, ale nie lektury-nie moge ich ścierpieć, zwłaszcza, żę podobnie jak ta czesto przepełnione są patriotyzmem, a nie lubie tego w opowiadaniach
  Harry lorenzo ()

 • Kto teraz lektury czyta? Do edukacji to można podręcznik historii poczytać by wiedzieć coś o historii kraju a nie jakieś dzieje kmiciców które opisują wymyśloną historię autora książki a historia kraju to tylko taki dodatek. Ja tam wolę przeczytać książkę która jest interesująca, ciekawa, nowoczesna, jakieś sci-fi albo fantasy. Lektura? Przeczytam strzeszczenie tego dinozaura, nie mam czasu na czytanie takich popierdółek i miłości kmicica #1 z kmicicówną #2 i ich atakowanych włościach. Zapomnę bo muszę je na siłę czytać. Wolę komiksy, jest więcej obrazków niż tekstu, czasem też czytam książki o motoryzacji, ale chodzę do TECHNIKUM i nie mam czasu na czytanie nudnych lektór, mam do zrobienia wiele projektów, ciągle dostaję nowe po oddaniu skończonej pracy i jeszcze muszę się uczyć na sprawdziany z 10 innych przedmiotów. Slingy, ty jesteś nauczycielem, skoro uważasz, że jeśli kogoś nie interesuje historia polski której się uczy na historii to od razu nie ma żadnych zainteresowań.
  Paweł (cziczaki {at} wp.pl)

 • Poprzednią waidomość pisał zapewne pedałek humanista. Narzeka na to, że ktos nie kubi czytac potopu. Dla mnie osoba, której to sie podobało jest dziwna. A czy ty przygłupie wolisz np. chemie. Jakbym cos cie zapytał, to pewnie masz wdupie. jestes debilem, interesuj sie rzeczami praktycznymi matematyka, chemia, fizyka. nie pedalskimi dla bab polskim, historia-niepotrzebnym gównem.
  Po gówno mi potop. Brak jakiegokolwiek s (damianpawelski {at} onet.pl)

 • Gdybym miała gówno do roboty z przyjemnością bym przeczytała książkę, niestety nie mam tylko 1 przedmiotu Polskiego!! ale też tysiąc innych zadań, sprawdzianów, kartkówek czy odpowiedzi przy tablicy na oceną. Więc trudno jest ogarnąć to wszystko, lecz nauczyciele nie zdaję sobie z tego sprawy. Hmm no tak nie ich wina bo mają to w programie ale pieprzonego ministra :] Dlatego muszę zadowolić się streszczeniem. A gdzie czas dla siebie? hmm.. :) Powodzenia!
  beticruz ()

 • Nawet jeżeli kogoś przeszłość naszego kraju nie interesuje to i tak należy w swoim życiu chociaż obejrzeć film. nawet z jeżeli byłbym to przymus.! Są rzeczy o których wiedzieć wypada.! Dla mnie wstydem byłoby nie wiedzieć co wtedy miało miejsce.
  karolina (karolina.pelczyk92 {at} onet.pl)

 • Slingy! Trochę kultury. Zapewniam, że można posługiwać się językiem ojczystym nie ubarwiając go łaciną i to jeszcze w kiepskim wydaniu.. O lekturze nic nie powiem, gdyż jest to sprawa każdego z osobna. Chcesz - czytaj, nie chcesz, to tego nie rób - Twoja sprawa. Ale żeby poszerzać swój zakres słownictwa nie wystarczy rozmawiać. (na poziomie jaki reprezentuje np. Slingy) a poza tym umiejętność czytania czasem się przydaje.. Pozdrawiam!
  nemo ()

 • beeeeeeeeeeeeeeeeeup ! przez wakacje mialam to przeczytac i dup.a , ze tak sie wyraze ! czytajac teraz te streszczenie co jest u góry to jedna wielka czarna du.paaa nic nie rozkminiam z tego ! wiec potop powinien zniknac ! ;D a nie nauczyciele nam du.pe tym zawracaja ;// bez sensuu , bez kitu ! mowie wam ! ;)) narka ;DD
  beeeup ;D ()

 • Slingy, uważam ze przesadzasz. każdy ma inne zainteresownaia, i nie każdy musi podniecać się historia własnego kraju. Owszem, warto wiedziec pewne rzeczy, ale niekórzy zachwyca się potoem, inni harrym potterem, a jeszcze inni Jakimkolwiek innym pisarzem, Chociażby Sapkowskim. Troche tolerancji. Ksiązke powinno sie niby znac, bo dobre xródło historyczne, nawet jeśli nam sie nie orzyda w życiu, myślmy o maturach :P
  Lilith ()

 • Sam Potop jako lektura nawet ujdzie. Problem pojawia sie na sprawdzanie, gdzie masz w cholere wydarzeń. CO chwila ktos kogos zdradza, ktoś kogoś bije, ktoś kogoś porywa. Można sie zgubić, szczególnie jak polonistka daje 3 dni na przeczytanie....
  Lilith ()

 • Szczerze, nie sądzę że to jest książka dla mnie na ten wiek(17 lat). Jestem nacjonalistą i wiem co to patriotyzm nie potrzebuje jakiegoś "kapuścianego patriotyzmu" i czytania 1000 stron na j. polski Czytam wiele innych książek ale nie lektury
  Malarz88 ()

 • {at} B3x- Że co proszę? Nie potrafimy czerpać przyjemności z czytania ? Dobry żart , w same wakacje łyknąłem 9 książek , z resztą przeczytałbym więcej ale nie miałem ,a we Włoszech ciężko dostać coś dobrego po polski/angielsku.Nie kozacz tak ,że podoba Ci się ta "książka" w "stylu ,że pożal się Boże" , szczerze żal mi ludzi którzy kozaczą tak jak Ty ,a nic ciekawszego robić nie potrafią. Nie no bo w końcu życie jakiejś tam Oleńki i Kmiecica hulaki tak mnie interesuje ,że szok . Dają takie byle co , nazywają "WIELKIM DZIEDZICTWEM NARODOWYM" a później się dziwią ,że ludzie którzy wcześniej na dobrą książkę nie trafili i tylko lektury czytali bibliotekę za lochy biorą.
  Adyrian (ps3.adyrian {at} gmail.com)

 • Ludzie, ogarnijcie się! Nie chcecie znać historii swojego kraju? Wojny ze Szwedami? Jeżeli nie interesują Was sukcesy naszych przodków ,to co Was kurwa zainteresuje? Co do tego ,że nauczyciele są leniwi- nie ,to Wy jesteście leniwi i to zajebiście. Szlag mnie trafia ,gdy widzę jakiegoś gimnazjalistę piszącego ,że książka nie jest potrzebna , bo po chuj to komu? Jeszcze na dodatek zwala winę na nauczyciela ,za to że nic mu się nie chce robić. Moja mama też jest nauczycielką w gimnazjum i zawsze po pracy przychodzi i musi odpocząć od hałasu ,bo wielcy panowie przychodzą ,poopierdalają się ,wrócą do domu i jeszcze narzekają na to ,że trzeba przeczytać jakąś książkę. Fakt! Po co komu książki!? SPALMY JE! A jeżeli nie chce Wam się czytać tego ze względu na historię ,to poczytajcie chociażby ze względu na ortografię ,bo widzę że z nią też ciężko... I NA PRZYSZŁOŚĆ ,ZANIM NAPISZECIE! PISZĘ SIĘ W OGÓLE A NIE WOGULE CZY TAM WOGÓLE!!
  Slingy ()

 • pisaliśmy sprawdzian połowa klasy dostał 1 jutro jest poprawa ja opiero jestem w pierwszym tomie i kiążki i zastanawiam się kiedy ja to przeczytam moze do lipca tak.czytam i nic nie wiem z tej książki . brawo jak ktoś przeczytał w 3 dini lekturę czytam od piatku po 4 rzdziały i jeszcze nie mogę skończyć.
  ja ()

 • ja tam do nauczycieli nic nie mam.. ale ta lektura to juz calkiem kozacka.. przy czytaniu streszczenia szczegolowego potrafilam zasnac.. duzo czytam ale ta lektura jest przegieciem! nie rozumiem jej i nie zrozumiem.. w ogole historia jest dla mnie czarna magia i nie lubie sie jej uczyc to moze dlatego potop mi nie pasi..?
  Judek;) ()


Tagi: