Typy narracji w Potopie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Potopie dominuje zobiektywizowany typ narracji, o autorskiej wszechwiedzy z współczesnym pisarzowi punktem widzenia. Narracja powieści nie jest też wolna od bezpośrednio wprowadzanych subiektywnych ocen, chociaż w porównaniu z innymi tomami Trylogii występują one rzadziej. Narracja Potopujest tradycyjna, ale pisarz wykorzystuje w zasadzie wszystkie sposoby narracji współczesnej powieści historycznej.

Typowe dla narracji w Potopie jest wprowadzanie w ramach wszechwiedzącego narratora rozmaitych jego ról. Narrator występuje jako: kronikarz, autor staroszlacheckiego pamiętnika czy herbarza, historyk oceniający z dystansu dawne czasy, narrator opowieści przygodowej.

W otwierającym Potop opisie, który wprowadza nas w historie rodziny Billewiczów możemy znaleźć podobieństwo do szlacheckiego herbarza, które połączone jest z perspektywą historyka przez wprowadzenie komentarza
gniazdo ich... istniejące do dziś


W opisach wydarzeń historycznych i sytuacji politycznej narrator jest bliski perspektywie współczesnych pisarzowi historyków i nadaje swoim wywodom formę zbliżoną do historycznego szkicu.

Częstszym od powyższego sposobem przedstawiania wydarzeń jest przedstawianie historyczno-beletrystyczne, w którym fakty historyczne łączą się z odczuciami fikcyjnych postaci i są zbliżone do tego jak one je odbierają.

Wszechwiedza narratora wydaje się ograniczać do wydarzeń historycznych, które czytelnik może skonfrontować ze swoją wiedzą historyczną. Losy postaci fikcyjnych mają budzić w czytelniku zaciekawienie i zaskoczenie.

Charaktery postaci w Potopie poznajemy przede wszystkim przez ich działania. Jednak w powieści jest także miejsce na ważne opisy przeżyć postaci. Jednym z ważniejszych przykładów jest opis „psychomachii” Janusza Radziwiłła, która ma miejsce po ogłoszeniu podpisania ugody ze Szwedami na zamku w Kiejdanach.Powieściowy narrator zmienia perspektywy, z których opowiada. Niezmienna jest jednak jego wiedza nie tylko o przyszłych zdarzeniach, ale także o ich znaczeniu dla losów, przede wszystkim ojczyzny.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Potop – streszczenie szczegółowe
2  Style w „Potopie”
3  Potop - problem gatunkuKomentarze: Typy narracji w Potopie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2012-06-03 16:44:46

ja nie chce nic mowić biedronka ale potop to pierwsza czesc trylogii, wiec jezeli cos bylo robione pod publiczke(jak to okresliles/las) to moga to byc jedynie kolejne czesci . Czesc czolem gimbusie


2010-03-24 18:20:31

Aniutka, aha, wszyscy muszą mieć taki sam gust jak Ty. Ulżyła Ci Twoja wypowiedź widzę. Powieść świetna, zarówno jak i opracowanie. A Biedronka ma swoje zdanie - bardzo dobrze! Pozdrowienia dla wszystkich


2009-10-22 21:25:22

Był pisany "ku pokrzepieniu serc", czyli pod publikę. Według mnie na jedno wychodzi. Zgadzam się z Biedronką, opracowanie super, ale "Potop" potwornie nudny.


2009-04-27 20:27:44

Z całym szacunkiem ale "Potop" jest jedną z części Trylogii... wszystkie jej części charakteryzuje właśnie podobieństwo (niektóre postacie pojawiają się we wszystkich częściach,motyw wojen XVIIw., czas akcji trwa ok2lat,wydarzenia ułożone chronologicznie,intryga miłosna i szczęśliwe zakończenie) i nie był pisany "pod publikę" tylko "ku pokrzepieniu serc Polaków".Trylogia powstała w czasie kiedy Polska była pod zborami nie jest to więc żadna powiastka romansowa tylko poważna i wartościowa książka...dowiedz się czegoś więcej na dany temat zanim coś skrytykujesz...Pozdrawiam:)


2008-05-29 19:38:42

Z całym szacunkiem do Sienkiewicza za "Ogniem i mieczem". Niestety "Potop" okazał się tendencyjną powiastką romansową, pisaną pod publikę. Mnóstwo podobieństw do Trylogii. Nie przekonał mnie. Opracowanie godne uznania.
Streszczenia książek
Tagi: