Potop - streszczenie „w pigułce” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gosiewski stacza w Prostkach 6 września decydującą bitwę ze Szwedami. Do sukcesu wojsk polskich przyczynił się Kmicic. Udaje się mu także stoczyć walkę z Bogusławem. Choć Kmicic wygrywa, nie zabija księcia, ponieważ Bogusław szantażuje go, że jeśli coś mu się stanie, wtedy zginie Oleńka.

Anusia, która przebywa z miecznikiem i Oleńką w Laudzie, wysyła listy do Babinicza z prośbą o pomoc i ratunek. Listy wpadają jednak w ręce nieprzyjaciół. Sakowicz, który przejął jeden z listów, pisze odpowiedź do Anusi, podszywając się pod Babinicza. Cała szlachta laudańska zbiera się w oczekiwaniu na Babinicza w Wołmontowiczach. Zamiast wybawcy pojawia się jednak wróg. Kiedy laudańscy nie mają się już jak bronić, z odsieczą przybywa Babinicz, który pomaga im, a później odjeżdża nie pojawiając się wcale w Wołmontowiczach. Dopiero później z drugiego przechwyconego listu Kmicic dowiaduje się, że jego ukochana Oleńka była w Wołmontowiczach. Chce natychmiast do niej jechać, ale dostaje rozkazy, żeby szedł dalej walczyć za ojczyznę. Po chwili buntu obrońca ojczyzny wygrywa w nim nad zawadiaką, który zawsze na pierwszym miejscu stawiał prywatę.

Kraj po wielu bitwach wyzwolił się z nieprzyjacielskich rąk. Na jesieni 1657 roku miecznik Billewicz przebywał z Oleńką i Anusią w Wodoktach, które odbudowują, ponieważ miały stanowić wiano Oleńki, która postanowiła wstąpić do klasztoru.

Do Lubicza przywieziony zostaje ciężko ranny Kmicic. Oleńka modli się za jego duszę, nie potrafi jednak przebaczyć mu dawnych krzywd. Kmicic przychodzi do zdrowia. Jedzie do kościoła w Upicie, gdzie spotyka Oleńkę. W czasie mszy odczytany zostaje list rehabilitujący Kmicica od króla Jana Kazimierza, który przywiozła powracająca chorągiew laudańska z Wołodyjowskim i Zagłobą. Lauda całkowicie wybacza Kmicicowi krzywdy, które wyrządził jej w przeszłości. Oleńka wyrzuca sobie, że nie potrafiła wcześniej wybaczyć Kmicicowi ani modlić się za niego. Następują huczne zaręczyny dwóch par: Oleńki i Kmicica oraz Anusi i Wołodyjowskiego w Wodoktach. Kmicic został nagrodzony starostwem upickim.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Potop – streszczenie szczegółowe
2  Gloryfikacja Polaków w „Potopie” (motyw Polaków)
3  Historia w PotopieKomentarze: Potop - streszczenie „w pigułce”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2013-06-17 21:21:57

Moi drodzy, czytanie książek, lektur to nie wymysł nauczyciela czy ministra edukacji, po prostu należy czytać i tyle. Jeśli ktoś oburza się, bo "nie ma tylko jednego przedmiotu, jakim jest język polski i co sobie w ogóle ten nauczyciel wyobraża" to świadczy tylko o jego poziomie i braku inteligencji.


2013-04-21 23:20:10

Slingy skoro Twoja mama jest nauczycielką w gimnazjum to nie jest powód do poisywania się bo jest wielu beznadziejnych nauczycieli w gimnazjach. To jest XXIw i gdyby Twoja mama była bizneswoman to mógłbys zaszpanowac. Dziękuję, dobranoc.


2012-06-10 19:50:15

Streszczenie fajnie napisane, obrazowo przedstawia fabułę książki. Całej lektury nie udało mi się przeczytać, bo oprócz j. polskiego mam 13 innych przedmiotów,do których muszę być przygotowany na każdą lekcję. Przyznam, że nie jestem humanistą i jakoś uda mi się przeżyć, ale myślę, że książkę być może przeczytam, a film obejrzę na pewno. Pozdrawiam


2012-05-21 21:36:30

. Moja mama też jest nauczycielką w gimnazjum i ... - to co Was kurwa zainteresuje? - Wy jesteście leniwi i to zajebiście -, bo po chuj to komu? - poopierdalają się


2012-05-08 12:40:38

Streszczenie bardzo dobre, musiałam sobie pamięć odświeżyć na j. polski;) przeczytałam całą trylogię w podstawówce, ale teraz mało co pamiętam;p a co do książki - mistrzostwo, mogłabym jeszcze ze dwa razy przeczytać;)
Streszczenia książek
Tagi: