Historia w Potopie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Potopie przypisywane jest także zbyt wielkie znaczenie obronie Częstochowy jako impulsowi do powstania kraju. Nieprawdopodobieństwem historycznym jest także możliwość uczestniczenia i doradzania królowi Janowi Kazimierzowi przez nikomu nieznanego Babinicza.

Przypisanie ocalających właściwości religii i Kościołowi oraz niemalże bajkowego uwielbienia dla króla Jana Kazimierza są jednymi z elementów kreacji powieściowej.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Potop – streszczenie szczegółowe
2  Motyw rycerza w „Potopie”
3  „Potop” – główna problematykaKomentarze: Historia w Potopie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-24 20:09:30

w tym tekście chodzi o fakty historyczne, a fikcja jaka została ukazana w 'Potopie'. tak naprawdę to już przed obroną Częstochowy powstawała liczna partyzantka, która skutecznie walczyła z najeźdźcą. w historii obrona Jasnej Góry wyglądała kompletnie inaczej niż ukazał to Sienkiewicz..np: Kordecki oddał klasztor pod panowanie Szwedów, ale nie wpuścił ich poza mury, w powieści nawet wzmianki o tym nie ma. jeszcze jedno to to, że tak naprawdę J.G. oblegało 3 tys. żołnierzy, gdzie w książce jest ich 9tys. :) Sienkiewicz musiał troszkę to ubarwić bo jak każdy wie książka ta pisana jest przecież 'ku pokrzepieniu serc'


2018-08-30 21:35:10

Zauważmy że "Potop" nie miał być encyklopedią czy kolejnym potencjalnym źródłem historycznym mówiącym o latach 1655-56, ale powieścią, co z góry zakład istnienie fikcji literackiej.Poza tym drodzy Panowie Koledzy na dole,szanując Wasze wypowiedz ośmielę sie zakwestionować zawarte w nich informacje.Wypowiedz typu:"Zauważmy, że w faktach historycznych jest tak.." traktuje lekko pobłażliwie i z półuśmiechem.Jakie fakty historyczne? Gdzie je Pan znalazł? Albo:"jeszcze jedno to to, że tak naprawdę..." Jest Pan pewien że zna Pan prawdę? Przypuszczam że nie zdajecie sobie sprawy z tego że większość tak zwanych 'źródeł historycznych' to po prostu interpretacje autorów i narracje historyczne. Tak więc sugerowałabym traktowanie historii z przymrużeniem oka:) Pozdrawiam:)


2009-04-27 23:29:02

O proszę bardzo inteligentna wypowiedź Pani poniżej, w pełni się zgadzam i cieszę się, że ktoś to napisał i ja już nie muszę.. leniwy jestem :) Pozdrawiam :)


2008-06-04 17:17:42

Nie ma powiedziane, że wydarzeniem historycznym było oprócz obrony Jasnej Góry, wtargnięcie na Warszawę, albo bitwa pod żywcem albo jedne z ważniejszych, że cala wojna rozpoczęła się na Wielkopolsce, gdzie został podpisany akt o kapitulacji. bo jest kilka wątków historycznych.


2008-03-27 23:33:55

czy ktoś nie zauważył że Częstochowa się nie broniła że to klasztor Jasnogórski się bronił i to klasztor nawet zrównał z ziemią Częstochowę?? Ja to zauważyłem , szkoda że inni nie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Streszczenia książek
Tagi: