Wątek romansowo-przygodowy w "Potopie" - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wątek romansowo-przygodowy w Potopie dotyczy losów postaci fikcyjnych, które wplątane są w wydarzenia historyczne. Punktem wyjścia tego wątku jest miłość Kmicica i Oleńki, a w zasadzie utrata Oleńki przez Kmicica. Kmicic dopuszcza się czynów, których Oleńka nie potrafi zaakceptować. Panna, mimo że ciągle kocha tego niespokojnego rycerza, wypędza go mówiąc, że nie chce go więcej znać. Od tego momentu Kmicic przebędzie długą drogę do odzyskania narzeczonej. Jego droga stanowi zasadniczą nić wątku przygodowego w powieści. Początkowo Kmicic działa starymi sposobami – porywa Oleńkę. Później wzorem staje się dla niego Jan Skrzetuski, którego przykład wskazał mu Wołodyjowski. Od tego czasu będzie się starał odzyskać Oleńkę przez spełnienie jej oczekiwań.

Najpierw Kmicic wikła się we współpracę z Radziwiłłami, która postawi go znów po złej stronie. Kiedy odkryje swój błąd, trafi w końcu na właściwą drogę – zostanie obrońcą ojczyzny i religii (przez obronę klasztoru na Jasnej Górze), który sprawy publiczne postawi nad prywatnymi. Historia Kmicica pełna jest brawurowych czynów i nagłych zwrotów akcji.

Romans opisany w Potopie łączy dwie osoby, które pokochały się od pierwszego wejrzenia, ale muszą przejść długą drogę, żeby być razem. Na przeszkodzie stają im nie tylko różnice charakterów, ale także okoliczności zewnętrzne. Żadne z nich ani na chwilę nie dopuszcza do siebie myśli o tym, żeby związać się z kimś innym. Związek kobiety anioła i rycerza, który dla swojej pani jest w stanie zrobić wszystko, kończy się klasycznym szczęśliwym zakończeniem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Potop - streszczenie „w pigułce”
2  Materiał źródłowy powieści
3  Ramowy plan wydarzeńKomentarze: Wątek romansowo-przygodowy w "Potopie"

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2012-04-14 20:00:03

nie mówcie ze potop jest bee tylko przyznajcie się ze jesteście nieukami debilami i ledwo co umiecie czytać pewnie każdy z was nie przeczytał sam dobrowolnie nawet jednej książki ...


2011-05-02 23:47:26

Ola nie martw sie nie tylko Ty nie cierpisz Potopu :) Ale to prawda, nie da sie ogladac ani filmu ani przeczytac tej książki, poprostu sie nie da Ale mysle ze jak czlowiek czegos bardzo chce to mu sie to udaje. Tak wiec dasz rade obejrzec przynajmniej film :)


2010-04-14 21:15:05

nie wiem jak dla innych ale dla mnie Potop to najpiękniejsza lektura szkolna. Również przeczytałam wiele. Nie wyobrażam sobie,jak można nazwać Potop tak wielkie dzieło czymś bezsensownym, gdy dla ludzi w czasie rozbiorów był on rzeczywiście pokrzepieniem dla zbolałych serc. a że jest długi? O Boże, a czy ilość stron nie powinna być wręcz motywująca do czytania. Jeśli tylko się zacznie aż się serce raduje że można jeszcze tyle wyczytać z tej pięknej historii. Może powinniśmy popatrzeć na to również z tej perspektywy, przecież ta książka przyniosła tym ludziom nadzieję, że nie wszystko stracone. a miłość Oleńki i Kmicica? oczywiście mój ulubiony wątek. może to banalne, ale bardzo mi przykro właśnie z powodu takiej obojętności do tej lektury.


2010-03-24 19:17:49

Ola - masz prawo tak sądzić:) Lalka i ludzie bezdomni to również moje ulubione dwie powieści:) Ale Potop mi się podobał też. Przez miłość Kmicic dokonał przemiany - początkowo, by zyskać w oczach Oleńki. W trakcie jednak tego staje się już odmienionym człowiekiem - zaczyna stawiać dobro ojczyzny nad prywatę. A odzyskanie serca ukochanej jest swoistą nagrodą. Jeszcze tylko forum by się na klp przydało.


2009-12-08 11:53:35

Nie cierpię Potopu!. Potop to najgorsza z najgorszych , gruba, rozległa, powieść historyczna, której nie da się czytać opracowania czy oglądać przyjemnie! Jest tak rozległa, że aż mnie boli głowa na samą myśl o przeczytaniu książki! Nigdy tego nie dokonam. To jest taka katorga dla mnie ;( Nie żebym poniżała talent wybitnego Sienkiewicza! Mam respekt do tego artysty, jednak ta powieść nie jest dla mnie. Nie bierzcie mnie za osobę nie wykształconą. Przeczytałam wszystkie lektury( Moja ulubiona to Lalka i Ludzie bezdomni ) Jednak Potopu nie znoszę.
Streszczenia książek
Tagi: