Janusz Radziwiłł - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Janusz Radziwiłł jest okrutnikiem. Nie ma takiej miary krwi ludzkiej, która w jego opinii byłaby zbyt wielka, żeby przelać ją dla stłumienia buntu przeciw jego pomysłom:

Rozszalała myśl stawiała mu przed oczy obraz kar i mąk dla buntowników, którzy ośmielili się nie iść jak pies za jego nogami. I widział krew ich ściekającą z katowskich toporów, słyszał chrupot kości, łamanych kołem, i kąpał się, i lubował, i nasycał krwawymi widziadłami.


Jest człowiekiem nie tylko okrutnym, ale też fałszywym. Widać to szczególnie wtedy, gdy zestawi się powyższą wypowiedź narratora Potopu z następującymi słowami, które wypowiada w chwili, w której przychodzi do niego Kmicic z pytaniem, dlaczego oszukał go, mówiąc, że ocali życie zbuntowanym pułkownikom.

„Jeśli kazałem (...) tych ludzi w Birżach egzekwować, którym na Twoją prośbę przebaczyłem w Kiejdanach, to nie dlatego, żem cię chciał zwodzić, jeno by ci boleści oszczędzić. Uległem pozornie, bo mam dla ciebie słabość... A ich śmierć była konieczna. Czy tom ja kat, czy myślisz, że krew rozlewam dlatego jeno, by oczy czerwoną barwą napaść?... Ale gdy pożyjesz dłużej, poznasz, że gdy ktoś chce czegoś na świecie dokazać, temu nie wolno ni własnej, ni cudzej słabości folgować, nie wolno większych spraw dla mniejszych poświęcać.”


Radziwiłł przedstawia się Kmicicowi jako jedyny człowiek, który może ocalić ojczyznę. Można zastanawiać się, patrząc na jego dalsze postępowanie, czy była to tylko cyniczna maska. Mówi:
Chcę ratować ojczyznę, i wszystkie drogi, wszystkie sposoby do tego mi dobre...,
ale w tej samej rozmowie krzyczy
Chcę... korony!
Wobec późniejszych słów jego brata stryjecznego - księcia Bogusława możemy przypuszczać, że pragnienie korony jest celem samym w sobie, a nie tylko środkiem do ratowania ojczyzny.

Radziwiłł jest despotą. Nie znosi żadnego sprzeciwu. Jego relacje z Kmicicem, który także ma bardzo silną osobowość, są dla niego bardzo trudne. Z jednej strony Kmicic jest mu potrzebny, z drugiej jednak trudno jest mu pogodzić się z tym, że musi ulegać komuś mniejszemu od niego samego. Wybiera więc jedyne rozwiązanie, które jest w stanie zaakceptować – okłamuje Kmicica. Czyni to np. gdy chce zgładzić zbuntowanych pułkowników, a Kmicic postanawia ratować ich życie. Radziwiłł po prostu oszukuje rycerza, mówiąc, że ocali ich życie, choć tak naprawdę wydaje na nich wyrok śmierci.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Potop - streszczenie „w pigułce”
2  Postawa Polaków wobec najazdu Szwedów
3  Gloryfikacja Polaków w „Potopie” (motyw Polaków)Komentarze: Janusz Radziwiłł - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-20 15:45:51

Bardzo mi pomogło to opracowanie. Uważam, że Potop to ciekawa książka, ale jeśli się chodzi do współczesnego liceum, ze współczesnymi wymaganiami to naprawdę jest niewykonalne by przeczytać całą powieść, niestety... Warte do dodania jest to,że w programie nauczania są przewidziane zaledwei 4 godzniy na omówinie tej lektury, co jest poporstu śmieszne... Dziękuję jeszcze raz.


2018-09-14 22:22:23

a czy ja wiem czy on był aż tak zły, opanowała go chora ambicja i chciał ją spełnić za wszelką cenę , a kto nie zna powiedzenia "cel uświęca środki"?


2018-09-07 22:56:40

Pod koniec moznaby dodac ze w ostatnich chwilach zycia modlil sie do matki boskiej i ze tylko dzieki temu- gdy jego przeciwnicy(wsrod nich wolodyjowski) sie o tym dowiedzieli- nie zbeszczescili jego zwlok, a wrecz przeciwnie, zdjeli czapki i chwila ciszy oddali zmarlemu wyrazy szacunku.


2012-12-24 13:03:59

Janusz Radziwiłł protestant i patriota, moim zdaniem któremu dobro ojczyzny jak oraz rozwój społeczny ówczesnej Rzeczpospolitej przyświecał w jego działalności politycznej jak i społecznej. Propagując i szerząc reformację Radziwiłł przeciwstawiał się marazmowi intelektualnemu a dążąc do ścisłego sojuszu ze Szwecją pragnął postawić IRzeczpospolitą na nogi i umocnić ją militarnie oraz politycznie w otaczającej ją rzeczywistości geopolitycznej.W początkowej fazie sprzyjała mu znaczna część szlachty głównie wielkopolskiej.Jednak Ostra reakcja hierarchów kościoła katolickiego zaowocowała niezrozumieniem jego intencji i nieomal powszechnym buntem. Półtora wieku póżniej zacofana w rozwoju Polska zaczęła znikać z map Europy nastąpił bowiem początek jej zaboru.


2012-04-10 17:17:39

A jaka różnica czy omawia się lekturę na wioskach, czy w najlepszych miejskich liceach?! Jestem polonistką z doktoratem, zaczynałam w małej wiosce, teraz uczę w jednym z lepszych liceów i czynię to dokładnie tak samo - niezmiennie od wielu, wielu lat.
Streszczenia książek
Tagi: