Janusz Radziwiłł - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Radziwiłł umiera w sposób, który w pewien sposób podsumowuje jego życie. Odchodzi z tego świata w pełnej świadomości swojej klęski. Wie, że popełnił błąd. Nie czuje się już wielki i mocny, lecz raczej mały, pogardzany przez wszystkich. Tak jak kiedyś czuł, że losy Rzeczpospolitej zależą od niego, tak teraz czuje, że to on zależy od niej i wie, że nie daruje mu ona kary. Uświadamia sobie, że służenie tylko samemu sobie doprowadziło go do samotności, upadku nie tylko stanowiska, ale także duszy. Opuszcza go nawet w chwili klęski jego brat Bogusław, który wybiera zawsze stronę zwycięzców.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Potop – streszczenie szczegółowe
2  Zdrada w Ujściu – opis
3  Dzieje Andrzeja KmicicaKomentarze: Janusz Radziwiłł - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-20 15:45:51

Bardzo mi pomogło to opracowanie. Uważam, że Potop to ciekawa książka, ale jeśli się chodzi do współczesnego liceum, ze współczesnymi wymaganiami to naprawdę jest niewykonalne by przeczytać całą powieść, niestety... Warte do dodania jest to,że w programie nauczania są przewidziane zaledwei 4 godzniy na omówinie tej lektury, co jest poporstu śmieszne... Dziękuję jeszcze raz.


2018-09-14 22:22:23

a czy ja wiem czy on był aż tak zły, opanowała go chora ambicja i chciał ją spełnić za wszelką cenę , a kto nie zna powiedzenia "cel uświęca środki"?


2018-09-07 22:56:40

Pod koniec moznaby dodac ze w ostatnich chwilach zycia modlil sie do matki boskiej i ze tylko dzieki temu- gdy jego przeciwnicy(wsrod nich wolodyjowski) sie o tym dowiedzieli- nie zbeszczescili jego zwlok, a wrecz przeciwnie, zdjeli czapki i chwila ciszy oddali zmarlemu wyrazy szacunku.


2012-12-24 13:03:59

Janusz Radziwiłł protestant i patriota, moim zdaniem któremu dobro ojczyzny jak oraz rozwój społeczny ówczesnej Rzeczpospolitej przyświecał w jego działalności politycznej jak i społecznej. Propagując i szerząc reformację Radziwiłł przeciwstawiał się marazmowi intelektualnemu a dążąc do ścisłego sojuszu ze Szwecją pragnął postawić IRzeczpospolitą na nogi i umocnić ją militarnie oraz politycznie w otaczającej ją rzeczywistości geopolitycznej.W początkowej fazie sprzyjała mu znaczna część szlachty głównie wielkopolskiej.Jednak Ostra reakcja hierarchów kościoła katolickiego zaowocowała niezrozumieniem jego intencji i nieomal powszechnym buntem. Półtora wieku póżniej zacofana w rozwoju Polska zaczęła znikać z map Europy nastąpił bowiem początek jej zaboru.


2012-04-10 17:17:39

A jaka różnica czy omawia się lekturę na wioskach, czy w najlepszych miejskich liceach?! Jestem polonistką z doktoratem, zaczynałam w małej wiosce, teraz uczę w jednym z lepszych liceów i czynię to dokładnie tak samo - niezmiennie od wielu, wielu lat.
Streszczenia książek
Tagi: